Психологически изследвания и статии

 
Психологически изследвания и статии

 
Рейтинг: 3.00
(1419)
Публикации
Реферати, курсови работи, проекти
Кокология - забавни тестове
Връзката между емоционалните състояния и музикалните преживявания
Зрителни илюзии
Лекции
Книги


Връзка с мен

Кокология - забавни тестове / Въведение в Кокологията

Въведение в Кокологията
16.05.08 00:11
Вземи в gLOG
Кокологията и вие
 
Вие – това са вашето лице и вашата усмивка, тялото, ума, душата, надеждите, мечтите, спомените, опитът...Вие сте уникална човешка личност! Въпреки вашата уникалност обаче, вие си приличате с други хора. Акцентът върху общите особености на човешкото съществуване превръща кокологията в световен феномен. Кокологията е изучаване на всеки от нас, в най-широкия смисъл на думата. Нейната универсалност дава възможност за нови начини на общуване между мъжете и жените, между приятели и колеги в много страни по света. Международният успех на кокологията доказва, че нейната основа е правилна: хората искат да изследват дълбочината на човешкото съзнание и да изпитат удоволствие от този процес.
Дори да се заемете с кокология без особено желание, още в самото начало ще се увлечете и ще откриете, че възприемате отдавна забравени неща по съвсем различен начин. Всеки от нас е подвижна тайна, и всички ние искаме да знаем и разбираме себе си колкото може по-добре. А кой по-добре от самите нас би могъл да разкрие нашите тайни?
Таканори Икеда – генерален продуцент на Кокологията
 
Как се играе кокологията?
 
Създателите на играта на първо място са се стремили тя да бъде интересна. Това е и основната концепция на проекта: да се създаде игра, в която хората да бъдат поставени в обикновени и неочаквани ситуации и да отговарят на прости въпроси. В тези отговори, от гледна точка на психологията, има важна и интересна информация какво се случва в съзнанието на един или друг човек. Това прилича на теста на Роршах, само че се използват думи. Самата концепция е създадена лесно, но по-трудно се оказва намирането на оптималния баланс между научната и развлекателната част на играта.
 
Осем правила за начинаещи коколози:
 
  1. Говорете първото, което ви идва на ум. Не се налага да мислите дълго над въпросите и формулировката на отговорите. Тук няма правилни или неправилни отговори. Така че се отпуснете и говорете онова, което ви идва на ум.
  2. Играйте в компания. Кокологията може да се играе и самостоятелно, но ще ви достави повече удоволствие и ще ви развесели повече, ако я играете с приятели. Това е добър шанс да се посмеете над себе си или над приятелите си, но също и да научите повече един за друг. Може да се окаже, че между вас има повече общо, отколкото можете да предположите. От друга страна, вие можете да откриете вашата пълна несъвместимост, сякаш сте от различни планети.
  3. Не се опитвайте да отгатнете отговорите. Напълно естествено е понякога да искате да надхитрите един или друг тест и да се опитате да отгатнете скрития смисъл на зададените въпроси. Но какво ще научите, ако постъпите така?
  4. Бъдете максимално честни. Разбира се, кокологията е само игра, но и тя може да ви помогне да откриете в себе си нещо ново. Не се страхувайте да гледате истината в очите, когато някой от вашите дребни недостатъци излезе наяве.
  5. Подгответе се за играта от по-рано. В някои тестове трябва да отговорите писмено или да нарисувате някаква картинка, затова преди да започнете да играете, се снабдете с писалка или молив и хартия.
  6. Не гледайте предварително отговорите.
  7. Наблюдавайте реакциите на хората, включително и своята собествена. Тълкованията на предлаганите сюжети са само отправната точка по пътя на познанието - както на самия себе си, така и на околните.
  8. Гледайте по-широко на нещата. В кокологията, както и в живота, не бива всичко да се възприема буквално. Тук няма неправилни отговори, а всяка ситуация може да се интерпретира различно. Ако играете с приятели, използвайте случая да научите нещо повече за тях и да научите нещо интересно от тях. Светът би бил скучен, ако всички си приличахме.
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1113