Психологически изследвания и статии

 
Психологически изследвания и статии

 
Рейтинг: 3.00
(1419)
Публикации
Реферати, курсови работи, проекти
Кокология - забавни тестове
Връзката между емоционалните състояния и музикалните преживявания
Зрителни илюзии
Лекции
Книги

БЛОГ АРХИВ
«« май 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Връзка с мен

Публикации 12:04
« Обратно
Вземи в gLOG
Как музиката променя психичното състояние?
“Звукът е вибрация, а на нашата планета вибрира всичко. По тази причина на Земята няма предмет, в който не можем да се вслушаме.”
Джон Кейдж (1937 г.)

Известният руски специалист по електроника Е. Артемиев твърди, че най-впечатляващото постижение на електронната музика е усвояването и контрола над звуковото пространство. Още по-голямо и впечатляващо постижение ще стане усвояването и контрола не само над звука, но и въздействието му върху психичното състояние на човека и над човешкото съзнание.

Отпускащото и успокояващо въздействие на някои звукове върху човешката психика е известно отдавна. Замисляли ли сте се върху същността на това явление?
Послушайте внимателно църковна музика. Понякога ще усетите сливащи се гласове, които образуват един пулсиращ тон – удар. Когато гласовете се сливат, ударите се забавят, а когато се разделят – се ускоряват.

Този факт, останал незабелязан от музикантите, заляга в основата на изследванията на Робърт Монро. Той изучава подобни удари, които по-късно получават името бинурални, и въздействието им върху съзнанието на човека при слушане със слушалки. Открито било, че при слушане на звуци с близка честота по различни канали (десен и ляв) човек усеща т.нар. бинурални удари или бинурални ритми. Примерно, ако едното ухо слуша чист тон с честота 150 херца, а другото с честота 157 херца, полукълбата на мозъка започват да работят заедно, в резултат на което човек чува чист тон с честота 157-150=7 херца. Но това не е реален звук от външната среда, а “фантом”. Той се ражда в мозъка на човека само при наслагване на електромагнитните вълни, които идват от двете синхронно работещи полукълба на мозъка.

По-нататъшни изследвания показват, че подобен “фантом” спомага за синхронизирането на мозъчните полукълба, наблюдавано и в медитативните и хипнотични състояния на съзнанието. Т.е тези ритми могат да подобрят функционирането на мозъка, защото помагат на слушащия ги да осъществи нервните връзки между двете полукълба на нужната честота.

Изследвайки ЕЕГ-картината, учените открили, че наслагвайки бинуралните ритми един върху друг в няколко “слоя”, могат да създадат определена ритмична активност на мозъка. По този начин може да се предизвика определена картина на електроенцефалограмата, а едновременно с това и състоянието на съзнанието, при което се наблюдава тази картина.

В човешкия мозък съществуват няколко основни вида електрически колебания. На всеки от тях съответсва определен диапазон честоти и състояние на съзнанието, при които те доминират. Бета-вълните са най-бързи – (14-100 херца) те преобладават в нашия мозък и са свързани с бодърстването, съсредоточеността, процесите на учене. Алфа-вълните (8-13 херца) са свързани с релаксацията и отпуснатото състояние. При Тета-вълните (4-8 херца) отпускането преминава в сънливост, а Делта-вълните (по-малко от 4 херца) се наблюдават в състояние на дълбок сън.

Използването на бинуралните ритми е мощно средство за въздействие върху биоелектрическата активност на мозъка.
Съвременните изследвания потвърждават, че на определено състояние на съзнанието отговарят определени картини ритми на мозъка, и това обяснява защо човек, който произволно може да ги променя, в голяма степен може да контролира своите умствени и физиологически функции. Посочената тук информация може да помогне на всички ентусиасти на електронната музика да открият нови хоризонти в работата със синтезаторите. На Запад институтът Монро се занимава успешно повече от 30 години с изучаване промените на съзнанието чрез технологията Хеми-синхронизация.

Източник: www.muszone.ru
14 Октомври 06, 12:04    Коментари (2)

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1145