Психологически изследвания и статии

 
Психологически изследвания и статии

 
Рейтинг: 3.00
(1419)
Публикации
Реферати, курсови работи, проекти
Кокология - забавни тестове
Връзката между емоционалните състояния и музикалните преживявания
Зрителни илюзии
Лекции
Книги

БЛОГ АРХИВ
«« април 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Връзка с мен

Публикации 12:14
« Обратно
Вземи в gLOG
Кои са причините за депресията?
Когато някой е депресиран до степен, в която се нуждае от професионална помощ, той изпитва повечето от следните симптоми:
1) Депресивно настроение през по-голямата част от деня и през повечето дни.
2) Анхедония (подчертана липса на интерес или удоволствие от всички или повечето дейности)
3) Значителна загуба на тегло или значително напълняване без да се правят опити за това, както и намален или увеличен апетит.
4) Намален сън или прекалено много сън.
5) Физическо чувство на възбуда или мързеливост
6) Умора или липса на енергия.
7) Чувство на безполезност или прекомерна вина.
8) Трудност при концентрация.
9) Повтарящи се мисли за смърт или самоубийство.
Ако имате три или повече от тези симптоми, или ако изпитвате някакви съмнения, отидете на лекар!
Понякога депресията може да стане толкова тежка, че този който страда от нея, може да си мисли да извърши самоубийство. Има много митове за самоубийството. Един от тях е, че хората, които говорят за самоубийство, не го правят. Това не е вярно! Всъщност, това да се говори за самоубийство е един от най-сериозните сигнали, че някой може наистина да го направи. Всички разговори за самоубийство или самонараняване трябва да се вземат насериозно. Ако се тревожите за някого или дори за себе си, свържете се с психиатър или се обадете на местната гореща линия за кризи или самоубийства.
Депресията е една от най-обичайните форми на умствени разстройства в Съединените щати, като се случва средно на около 15% от населението. Общото депресивно разстройство може да се получи само веднъж в живота на човек или да се повтаря, да трае с месеци, години, дори цял живот. Повечето хора, които страдат от повтарящо се общо депресивно разстройство имат периоди на възстановяване, в които не изпитват симптомите или ги изпитват в много по-малка степен. Депресията може да се получи във всеки етап от живота на човека и не зависи от възраст, раса или пол.

Разкриване на причините за депресия

В зависимост от това кого ще попитате, търсенето на причините за депресията може да се раздели на два вида обяснение:
1) Биологично - биологичните теории за депресията обвиняват мозъка и недоброто функциониране на някои от химикалите в него.
2) Психологично - психологичните теории се съсретодочават най-вече върху чувството за загуба.
Биогенната аминна хипотеза е най-популярното теоретично обяснение на биологичната гледна точка за депресията. Според тази хипотеза, депресията зависи от дисрегулацията (понижената способност) на два невротрансмитера в мозъка - норепинефрин и серотонин. Невротрансмитерите са химични вещества, в мозъка, които позволяват на един неврон да комуникира с друг неврон през синапса (пространството между невроните). Мозъкът съдържа най-различни невротрансмитери, като всеки има относителна концентрация в различните области на мозъка. Специфичните невротрансмитери помагат на регионите в мозъка да контролират конкретни човешки дейности. Частите от мозъка, които изглеждат най-афектирани от депресията, са тези, свързани с настроението, знанията, съня, секса и апетита.
Психологичните теории за депресията идват от няколко източника:
1) Теория на обектните отношения - според Мелани Клайн депресията е в резултат от неуспешен процес на развитие в детството, в резултат на който може да се появят трудности при справянето с чувството на вина, срам и себестойност.
2) Теория на привързаността - теорията на Джон Боулби ни дава друг поглед върху причините за депресията. Всички наши връзки с други хора произлизат от първоначалните връзки на привързаност, които формираме със своите родители като деца. Ако има нарушения в привързването и не се формира здрава връзка, детето е уязвимо за депресия, когато се изправи пред бъдещи загуби и трудности във връзките. В детството привързването може да се наруши поради най-различни причини - като се започне от родители-алкохолици до израстване в дом за деца, лишени от родителски грижи. Децата със слаби връзки на привързване често се чувстват безпомощни. Безпомощността е отличителен белег на депресията.
3) Заучена безпомощност - в живота си много хора изпитват неуспехи или неспособност да постигнат това, което желаят. При нормални обстоятелства, повечето от нас просто продължават. Не се предаваме и обикновено не развиваме сериозно чувство на песимизъм за вероятността от бъдещи успехи. Въпреки това, някои хора, поради неблагоприятни обстоятелства или поради обща склонност да виждат своите усилия като безполезни, може да се депресират в лицето на това, което преживяват като непреодолими обстоятелства.
4) Когнитивна теория за депресията - теорията на Аарон Бек е изключително популярна и е добре подкрепена от изследвания. Според Бек депресията е вид мисловно разстройство, което произвежда емоционален резултат от депресивни настроения и останалите, свързани с това симптоми. Могат да бъдат включени няколко вида когнитивни "деформации":
- Автоматични мисли - автоматичните мисли са изявления, които правим сами на себе си и които не осъзнаваме, че правим - а те произвеждат депресивни преживявания.
Например, ако тази сутрин се кача в колата си и тя не запали, мога съзнателно да си кажа "По дяволите, такъв ми е късмета". Несъзнателно обаче мога да си помисля автоматично "Никога нищо не ми върви както трябва".
- Сбъркани предположения и схеми "Собствена личност - другите" - предположенията и схемите "Собствена личност - другите" (убежденията за това кой съм във връзките си с другите№ влияят много върху това как се движа в света. Бек въвежда когнитивното триединство както следва:
Всеки връх на триъгълника съдържа набор от убеждения, които отразяват негативна оценка за собствената личност, безнадежден поглед върху бъдещето и виждането за света като изключително жесток. Един последен компонент от когнитивния поглед е цикличното естество на депресивното мислене. Един пример ще илюстрира най-добре това. Аз може да съм убеден, че нищо не мога да правя. Това убеждение няма да ме стимулира, затова мотивацията ми е повлияна. След това аз очевидно нищо няма да правя, тъй като нямам мотивация, а след това ще "докажа" на себе си, че наистина не мога да правя нищо. Това изкиривено и самоизпълняващо се предубеждение в мисленето е вероятно да доведе до депресия.

Лечение на депресията

Съществуват няколко ефективни подхода за лечение на депресията. Открито е, че антидепресантите са ефективни. Този курс включва такива известни лекарства като Prozac i Paxil. Психотерапията, особено когнитивно-поведенческата терапия и междуличностната психотерапия, също са ефективни. Изследванията също показват, че "активността" - това да бъдеш много активен физически и като цяло зает, могат да са ефективна противоотрова на депресията. Някои проучвания показват, че редовните физически упражнения са доказано ефективни - колкото лекарствата при облекчение на симптомите, според съобщенията на самите пациенти. Най-често срещаната стандартна практика е да се използват както лекарства, така и психотерапия.

Из "Психология for Dummies", Адам Кеш

26 Юни 07, 12:14    Коментари (24)

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1122